X
X
TRY

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıHazır Siteİnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Kuşkusuz internette gezinirken zaman zaman bazı web sitelerini görüp “ben de bir web sitesi sahibi olmalıyım” dediğiniz anlar olmuştur. Kimi web sayfalarının içeriğini yetersiz bulup “ben olsam daha ayrıntılı bilgi verirdim” gibi cümleleri içinizden geçirmişsinizdir. Belki de uzman olduğunuz veya yazmayı zevk aldığınız konuda paylaşımlar yapmak için sosyal medya hesabınız artık yeterli gelmemektedir. Ya da bir blog sayfası yayınlayarak, internetten reklam geliri elde etmek istiyorsunuzdur. Sattığınız ürün ve hizmetleri internet ortamına taşımayı da planlıyor olabilirsiniz.

internet sitesi kurma rehberi

Kısacası bir web sitesi sahibi olmanın kişiye göre değişen birçok sebebi vardır. Eğer siz de kendi sebebinizi belirlediyseniz, bu yazımızı okuduktan sonra nasıl web sitesi sahibi olacağınızı öğreneceksiniz. İnanın bir web sayfası yayınlamak gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil. Anlattıklarımızı uygulamanıza müteakip, 30 dakika ile 1 saat arasında sizin de bir web siteniz olabilir.

Bir web sitesini yayınlamak için alan adı, hosting ve script olmak üzere üç adet temel ihtiyacınız bulunmaktadır. Şimdi mümkün olan en kısa şekilde, kafanızı karıştırmadan, bu gereksinimlerin ne olduğunu açıklayalım.

Domain Nedir?

İnternet siteleri “konut” olarak kullandığımız siteler ile aynı mantıkta inşa edilirler. Dolayısı ile gerçek bir sitenin tüm gereksinimleri, web sitesinin de gereksinimidir. Domain; web sitenizin adresidir. Birisi sizin sitenize gelmek istediğinde, domain adresinizi ziyaret etmesi gerekir. Bu sebeple “domain” terimin dilimizdeki karşılığı; “alan adı” şeklindedir.

Her alan adının bir uzantısı olması gerekmektedir. Dünya üzerinde satışa sunulan birçok alan adı uzantısı bulunmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan alan adları ise .com, .net, .org, .com.tr, .xyz ve .me uzantılarına sahiptir.

.TR uzantılı alan adları haricinde kalan alan adlarının neredeyse tamamı, herhangi bir belge gerekmeden satın alınabilmektedir. Birçoğu da “ilk gelen satın alır” prensibi ile satılır. Yani kullanmak istediğiniz domain boşta ise satın alabilirsiniz. Eğer web sitenize almak istediğiniz alan adını sorgulamak istiyorsanız, domain sorgulama ekranı bu isteğinize cevap verecektir.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(17 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top