X
X
TRY

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıGenelMSVCP140.dll Hatası ve Çözümleri Ne...

MSVCP140.dll Hatası ve Çözümleri Nedir?

Güzel bir oyun veya kullanışlı bir program temin ettiniz ve yükleyip açtınız. Fakat o da ne, aldığınız  ‘msvcp140.dll yolu bulunamadı’ uyarısı veya buna benzer bir hata mesajıyla hevesiniz kursağınızda kaldı.

Oyunu tekrar yüklemeniz çoğunlukla sorunu çözmenize yardımcı olacaktır ancak çözemediyseniz sakin olun. Bu hatayı nasıl çözer ve nasıl devam edersiniz, madde madde anlatacağız.

DLL DOSYASI Nedir?

Windows, sistemin düzgün çalışması ve programların sisteme uyumlu olması için Windows dosyasının System32 klasörü içinde ‘DLL’ uzantılı birçok sistem dosyası bulundurur.

Her bir dll dosyası, sistemde bazı programların sorunsuz çalışmasına olanak tanır. DLL dosyaları, Windows’ta belirli bir etkinliği gerçekleştirmek için, bir dizi kod ve veri içeren kitaplıklardır.

Programlar, bir etkinlik gerçekleştireceği zaman system32 klasörü içinde birçok sayıda bulunan bu kitaplıklara ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyulan ‘DLL’ dosyaları, programlar tarafından çağırılır ve kodlarını o programın kullanımına sunarlar.

Bu kod kitaplıklarını içeren DLL dosyaları olmasaydı programları yazacak olan her program geliştiricisi, her defasında uyumluluk sağlayan bu kodları programına yazmak zorunda olacaklardı.

Bunun yerine Windows geliştiricileri‘DLL’ dosyaları yardımıyla bu sorunu çözmüş. Aynı anda birden çok program bu dll dosyalarını kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır.
Aslında Windows kullanırken yaptığımız birçok şey, arka planda dll dosyaları yardımıyla gerçekleştiriliyor.

Niçin MSVCP140.DLL Hata Mesajını Alıyorum?

Windows’a yüklediğimiz programlar işletim sistemimizde bazı değişikliklere neden olurlar. Bazen bu uygulamalar yüklenirken ‘msvcp140.dll’ dosyasının yolunun değişmesine veya dosyanın yapısının bozulmasına neden olabilmektedir.

Bu yüzden aynı ‘msvcp140.dll’ dosyasını kullanmak isteyen diğer program veya oyunlar bu dosyayı kullanamadığı için çalıştırılamaz duruma gelecektir.

Böyle bir durumda aşağıdaki şekillerde hata mesajları alabilirsiniz.

  • msvcp140.dll dosyası bilgisayarınızda bulunmadığı için program başlatılamıyor. Bu sorunu çözmek için programı yeniden yüklemeyi deneyin.
  • msvcp140.dll başlatılırken bir sorun oluştu. Belirtilen modül bulunamıyor.
  • msvcp140.dll yüklenirken hata oluştu. Belirtilen modül bulunamıyor.
  • msvcp140.dll bulunamadığı için kod yürütme devam edemiyor. Programı yeniden yüklemek bu sorunu çözebilir.
  • msvcp140.dll ya Windows’ta çalıştırılmak üzere tasarlanmadı ya da bir hata içeriyor. Orijinal yükleme medyasını kullanarak programı yeniden yüklemeyi deneyin veya destek için sistem yöneticinize veya yazılım satıcınıza başvurun.

Bu durumunda çözüm, eksik veya bozuk olan msvcp140.dll dosyasını bilgisayarınızdaki Windows sistem klasörüne doğru şekilde yeniden yüklemektir.

Şimdi hatayı nasıl düzelteceğimizi adım adım size anlatacağız.

MSVCP140.DLL Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bunun çeşitli yolları var. Altta verilen başlıkları deneyebilirsiniz.

Sorun Çıkaran Program veya Oyunu Tekrar Yükleyin

Yükleme işlemi esnasında oyun veya program yükleyicisi bazı sorunlarla karşılaşmış ve buna bağlı olarak hatalı veya bozuk dosyaların yüklemesine sebep olmuş olabilir.

Sorun çıkaran veya çalışmayan yeni uygulama veya oyunu öncelikle bilgisayarımızdan kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyelim. Sorun çoğunlukla çözülecektir. Hala çözülemediyse,

MSVCP140.DLL Dosyasını Elle Yükleyin

Bozuk veya hatalı olan bu dosyanın yenisini internet üzerinden aratıp indirmek ve dosyayı, sysem32 klasörüne elle yerleştirmek bir diğer yöntemdir.

Bu aşamada dosyayı ararken Windows’un özelliğine göre (32 bit veya 64 bit ) uyumlu dosyayı indirdiğinizden emin olun.

Denetim Masası/Sistem ve Güvenlik/Sistem yolunda Windows’un hangi versiyonuna sahip olduğunu görebilirsiniz.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(17 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Top